امروز جمعه 4 اسفند

رییس واحد تهران مرکزی: سهم مقالات علمی استان تهران ۳۰ درصد از کل مقالات واحد های دانشگاه آزاد اسلامی

احمد شمس گفت: در حوزه پژوهشی حدود ۳۰درصد مقالات واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی به استان تهران اختصاص داشته است همچنین در حوزه تعیین بودجه نیز سعی شد تا در سال ۹۶ رقمی نزدیک به واقعیت داشته باشیم و این ارقام شعاری و آماری نباشد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی استان تهران ، دکتر احمد شمس سرپرست واحد تهران مرکزی در جلسه هیات امنای واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی استان تهران ضمن عرض تسلیت درگذشت رئیس سابق هیات موسس دانشگاه آزاد اسلامی، آیت الله هاشمی رفسنجانی(ره) گفت: تشکیلات هیات امنا، شوراهای تخصصی، کمیته ها و کمیسیون ها در طول مدت ۱سال به طور منظم جلسات خود را تشکیل داده اند.

وی اذعان داشت: در بازه زمانی مشخص، انتصابات دانشگاه آزاد به روز رسانی شده و کمیسیون نظارت بر حسن اجرای نشست های هیات امنا تشکیل جلسه داده است همچنین مصوبات اعضای هیات امنا رصد و کیفیت و میزان پیشرفت آنها بررسی شد. بعلاوه در صورتجلسه ای که تنظیم شد بیش از ۸۰ درصد مصوبات اجرایی و مابقی در دست انجام است.

سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی استان تهران در ادامه خاطرنشان کرد: در هرم هیات علمی کاهش محسوسی را در کم کردن تعداد مربی و اساتید نیمه وقت داشته ایم و تصمیم داریم برای سال آینده نیز این مقدار را تا ۱۰درصد دیگر کاهش دهیم. وی افزود: هیات علمی استادیار و دانشیار ما با توجه به توسعه تحصیلات تکمیلی روندی رو به رشد دارد.

شمس اظهار داشت: در نظر داریم استادان دارای سن بالای ۶۵سال را بازنشسته کرده و از استادان جوانتر در دانشگاه استفاده کنیم.

وی در خصوص نسبت دانشجو و استاد در دانشگاه آزاد اسلامی اذعان داشت: نسبت دانشجو به کل اعضای هیات علمی۵۶ به ۳۹ ، نسبت دانشجو به کل اعضای هیات علمی همگن ۴۰ به ۱ ، نسبت دانشجو به کل کارکنان نیز ۴۰ به ۱ است که در نظر داریم با کاهش کارکنان دانشگاه این نسبت را افزایش دهیم، نسبت کل هیات علمی تمام وقت و نیمه وقت ۱ به ۱بوده به این معنی که به تعداد هر استاد یک کارمند داریم و در پایان نسبت تحصیلات تکمیلی به کل دانشجویان ۳۴ است.

سرپرست واحد تهران مرکزی افزود: در مقطع کاردانی در دانشگاه آزاد اسلامی تا کنون ۱۷۰رشته، در مقطع کاردانی ناپیوسته ۱۳۳رشته، در مقطع کارشناسی ۱۵۹رشته، در مقطع کارشناسی ناپیوسته ۱۶۱رشته، در مقطع کارشناسی ارشد یکهزارو 777رشته، در مقطع دکتری ۴ رشته و در مقطع دکتری تخصصی ۷۹۸ رشته داریم که در مجموع سه هزار و 602 رشته می شود.

وی گفت: با توجه به آمار موجود تعداد دانشجویان در مقاطع کاردانی، کارشناسی و کارشناسی ناپیوسته حدود ۱۰درصد کاهش داشته ایم اما در مقطع کارشناسی ارشد این میزان تغییری نداشته و ثابت است البته در مقاطع دکتری تخصصی و حرفه ای در سال آینده رشد خواهیم داشت که در مجموع ۱۴درصد رشد داریم.

شمس افزود: در سال ۹۵, تعداد کل دانشجویان واحد استان تهران حدود 375هزارو 500 نفر بوده که پیش بینی می شود این تعداد در سال ۹۶ به تعداد 380 هزار نفر برسد‌‌.همچنین تعداد پرونده هایی که در هیات جذب استان تهران رسیدگی شده و به جذب انجامیده است حدود یکهزارو 78 فقره  پرونده بوده که این میزان بر اساس فراخوانی است که در بین سال های ۹۲ تا ۹۵ ابلاغ شده است.

بعلاوه تعداد دانش نامه های فارغ‌التحصیلان استان تهران در این دوره زمانی تعداد ۹۷هزار نفر بوده که در این راستا نیز تعداد ۹۴۲هزار مدرک تایید شده داشته ایم.

احمد شمس خاطرنشان کرد: در حوزه پژوهشی حدود ۳۰درصد مقالات واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی به استان تهران اختصاص داشته است همچنین در حوزه تعیین بودجه نیز سعی شد تا در سال ۹۶ رقمی نزدیک به واقعیت داشته باشیم و این ارقام شعاری و آماری نباشد.