در جلسه پرسش و پاسخ مدیران با نودانشجویان مطرح شد دانشجویان جدیدالورود، دانشجوی ترم مهرماه محسوب می‌شوند/ نیمسال جاری تا ۱۸ بهمن ادامه دارد/ اعطای وام به دانشجویان جدیدالورود قبل از پرداخت شهریه

تعداد بازدید:۱۵۵
آیین استقبال از نودانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی با حضور رئیس دانشگاه آزاد اسلامی به صورت مجازی برگزار شد.
در جلسه پرسش و پاسخ مدیران با نودانشجویان مطرح شد دانشجویان جدیدالورود، دانشجوی ترم مهرماه محسوب می‌شوند/ نیمسال جاری تا ۱۸ بهمن ادامه دارد/ اعطای وام به دانشجویان جدیدالورود قبل از پرداخت شهریه

به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی استان تهران به نقل از روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی، آیین استقبال از نودانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی دوشنبه شب (19 آبان) با حضور دکتر محمدمهدی طهرانچی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی به صورت مجازی در سالن کتابخانه دکتر حبیبی برگزار شد.

در این مراسم حجت‌الاسلام‌والمسلمین دکتر محمد شریفانی رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه آزاد اسلامی، دکتر فرزاد جهان‌بین معاون فرهنگی و دانشجویی،دکتر جواد علمائی معاون علوم، مهندسی و کشاورزی، آقای سیروس صابری مشاور رئیس دانشگاه و رئیس مرکز حراست، دکتر سیدمحمودرضا آقامیری رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان تهران، دکتر رضا مسعودی رئیس واحد علوم و تحقیقات و جمعی از مدیران سازمان مرکزی حضور داشتند.

دانشجویان جدیدالورود دانشگاه آزاد اسلامی این مراسم را که از طریق شبکه‌های مجازی به صورت زنده و مستقیم پخش می‌شد، مشاهده کردند.

قاری این مراسم دانشجوی افغانستانی دانشگاه آزاد اسلامی بود که برای گرامیداشت یاد و خاطره شهدای دانشجوی حمله تروریستی به دانشگاه کابل، آیاتی از کلام‌الله مجید را تلاوت کرد.

در بخش دیگری از این مراسم دکتر طهرانچی و برخی از معاونان و مدیران دانشگاه آزاد اسلامی به سؤالات مطرح شده توسط دانشجویان در صفحات اجتماعی پاسخ دادند.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی در پاسخ به سؤالی درباره زمان و نحوه انتخاب واحد دانشجویان جدیدالورود این دانشگاه، گفت: انتخاب واحد دانشجویان جدید به صورت گروهی و پس از اخذ شماره دانشجویی و پرداخت شهریه ثابت از سوی واحد دانشگاهی انجام می شود.

دکتر طهرانچی همچنین درباره اینترنت رایگان دانشجویان، گفت: سامانه‌های آموزش مجازی دانشگاه آزاد اسلامی به وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات اعلام شده و اکنون استفاده از این سامانه‌ها برای دانشجویان و اساتید دانشگاه آزاد اسلامی به صورت رایگان محاسبه می‌شود. اگر برای برخی از دانشجویان در برخی مناطق، اینترنت به صورت رایگان محاسبه نمی‌شود، لازم است موضوع را به واحد دانشگاهی مربوطه یا سازمان مرکزی اطلاع دهند تا موضوع بررسی شود‌.

دکتر علمائی معاون علوم، مهندسی و کشاورزی دانشگاه آزاد اسلامی نیز به سؤالات مطرح شده از سوی دانشجویان درباره رعایت پیش‌نیاز و هم نیاز در انتخاب واحد دانشجویان، مدت ترم تحصیلی جاری، تعداد انتخاب واحد انجام‌ شده توسط واحدها برای دانشجویان جدیدالورود پاسخ داد و گفت: نودانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی که در ترم جاری در این دانشگاه ثبت‌نام کرده‌اند، دانشجوی نیمسال اول محسوب می‌شوند که بر اساس تقویم آموزشی طراحی‌ شده 16 جلسه کامل خود را در این ترم می‌گذرانند.

وی ادامه داد: نیمسال تحصیلی جاری تا 18 بهمن ادامه خواهد داشت و انتخاب واحد گروهی دانشجویان جدید که توسط واحدهای دانشگاهی انجام می‌شود، تا سقف مجاز خواهد بود. دانشجویان نگران انتخاب واحد و حضور در کلاس‌ها نباشند.

معاون علوم، مهندسی و کشاورزی دانشگاه آزاد اسلامی همچنین درباره احتمال اختلال در سامانه‌های آموزش مجازی دانشگاه آزاد اسلامی گفت: برای جلوگیری از افزایش بار و اختلال در سامانه‌های آموزش مجازی دو سامانه واحد الکترونیکی یکپارچه دانشگاه آزاد اسلامی «وادانا» و «دان» طراحی و به سرور و امکانات به روز تجهیز شده است. اگر دانشجویان برای اتصال به این سامانه ها دچار مشکل می شوند، این موضوع مربوط به شبکه اینترنت داخلی یا اتصال آنها به این سامانه هاست.

دکتر علمائی ادامه داد: هر دو سامانه «وادانا» و «دان» امکان ضبط کلاسهای آموزشی را دارد و دانشجویانی که به دلیل افت سرعت اینترنت یا موضوعات دیگر موفق به حضور در کلاس نمی شوند، می توانند از نسخه کلاسهای ضبط شده استفاده کنند. همچنین جلسات پرسش و پاسخ و رفع اشکال برای دانشجویان در نظر گرفته شده تا جای نگرانی برای یادگیری دانشجویان وجود نداشته باشد.

وی خاطرنشان کرد: قوانین غیبت در کلاسهای مجازی دانشگاه آزاد اسلامی تدوین شده و به زودی ابلاغ خواهد شد.

در ادامه نشست پرسش و پاسخ به سؤالات دانشجویان جدیدالورود دانشگاه آزاد اسلامی، دکتر سیدهادی سیدفضلی سرپرست مدیریت صندوق رفاه دانشجویان و تسهیلات اعتباری دانشگاه آزاد اسلامی نیز به سؤالات مطرح شده درباره نحوه تقسیط شهریه، وام های ارائه شده از سوی صندوق رفاه و بانک های طرف تفاهم نامه با دانشگاه آزاد اسلامی پاسخ داد و گفت: براساس برنامه ریزی های انجام شده دانشجویان جدیدالورود نیز می‌توانند از طریق سامانه ساجد و سامانه آموزشیار درخواست استفاده از تسهیلات رفاهی خود را ثبت کنند و از وامهای قرض الحسنه برای پرداخت شهریه در تمام طول مدت تحصیل برخوردار شوند.

وی ادامه داد: وام‌های در نظر گرفته شده برای دانشجویان از منابع صندوق رفاه دانشگاه آزاد اسلامی و بانک‌های ملی، صادرات، مهر ایران و رسالت به صورت قرض‌الحسنه یا حداقل کارمزد در اختیار دانشجویان قرار می گیرد تا از نظر پرداخت شهریه دغدغه و نگرانی نداشته باشند. از هفته آینده دانشجویان جدید می‌توانند قبل از پرداخت شهریه ثابت درخواست وام خود را در سامانه آموزشیار ثبت کرده و از این تسهیلات استفاده کنند.

دکتر علیرضا صامت مدیرکل امور دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی نیز به سؤالات دانشجویان درباره فعالیت خوابگاه های دانشجویی در دوران برگزاری کلاس‌های آموزشی به صورت مجازی پاسخ داد و گفت: در حال حاضر که کلاس های تئوری و نظری دانشجویان به صورت مجازی و غیرحضوری در حال برگزاری است، تنها برخی از دانشجویانی که دروس عملی دارند، نیازمند استفاده از خدمات خوابگاهی هستند که شامل دانشجویان جدیدالورود نمی شود. برای این دسته از دانشجویان که در ترم جاری دروس عملی اخذ کرده اند، بخشنامه ای پیش از آغاز سال تحصیلی به واحدهای دانشگاهی ابلاغ شد تا با رعایت کامل پروتکل های بهداشتی خوابگاه ها در اختیار این دانشجویان قرار بگیرد.

وی درباره شرایط استفاده از تخفیف شهریه نیز گفت: در این رابطه بخشنامه‌ای وجود دارد که دانشجویان برتر در هر رشته گروه، دانشجویان ممتاز ورزشی، حافظان قرآن کریم، اعضای باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان، دانشجویان دارای عناوین علمی، چند دانشجو در یک خانواده و ... بتوانند از شرایط تخفیف شهریه استفاده کنند.

دکتر صامت درباره صدور کارت دانشجویی دانشجویان جدیدالورد اظهار داشت: پس از تکمیل ثبت نام و انتخاب واحد دانشجویان، کارت های دانشجویی صادر شده و حداکثر تا سه هفته آینده از طریق واحدهای دانشگاهی در اختیار دانشجویان قرار می گیرد.

در پایان بخش پاسخ به سؤالات دانشجویان جدیدالورود که حدود یک ساعت به آن اختصاص یافته بود، دکتر سیدکاظم یکانی مدیرکل فرهنگی اجتماعی دانشگاه آزاد اسلامی نیز درباره فعالیت های فرهنگی واحدهای دانشگاهی در دوران کرونا خاطرنشان کرد: با توجه به شیوع کرونا و غیرحضوری شدن کلاسهای آموزشی، ریل گذاری های لازم برای فعالیت های دانشجویی انجام شد و بیشتر فعالیت ها همچون نشریات دانشجویی، کانون ها و تشکل ها در فضای مجازی دایر خواهد بود. تمامی دستورالعمل ها و برنامه های تدوین شده در سایت معاونت فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی اطلاع رسانی شده که دانشجویان با مراجعه به این سایت می توانند اطلاعات لازم را کسب کنند.انتهای پیام/