نصراللهی: شبکه‌های خبری امریکا خلاف ادعاهای خود عمل کردند

تعداد بازدید:۱۹۵
اکبر نصراللهی گفت: شبکه‌های خبری امریکا خلاف ادعاهای خود عمل کردند.
نصراللهی: شبکه‌های خبری امریکا خلاف ادعاهای خود عمل کردند

 

به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی استان تهران؛ دکتر اکبر نصراللهی رئیس دانشکده علوم اجتماعی،ارتباطات و رسانه دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکزی قطع سخنان ترامپ در شبکه‌های خبری تلویزیون امریکا را یک کار غیرحرفه‌ای و مغایر با اصول و شعارهای ادعایی رسانه‌های غربی می‌داند. 
او با بیان این نکته که قرار نیست در رسانه‌ها همه یک‌جور حرف بزنند یا همه درست و منطبق با واقعیت صحبت کنند گفت: «ممکن است در روز هزاران نفر در رسانه‌های متعدد حرف بزنند که حرف تعدادی از آنها نادرست باشد یا بخشی از حرف‌هایشان مغایر با واقعیت و عینیت خبر باشد. باید به ویژه در خبر و رسانه‌های خبری این اطلاعات و اخبار حتی اگر نادرست باشد منعکس شود و بعد در امتداد خبر و در برنامه‌های گفت‌وگومحور و ظرفیت‌های متعدد رسانه‌ای در رادیو، تلویزیون و مطبوعات و خبرگزاری‌های مختلف برای رد حرف‌های اشتباه از دیدگاههای مختلف افراد و کنش‌گران سیاسی اجتماعی استفاده شود.»
نصراللهی در ادامه گفت: «اینکه رسانه با این فرض و این تشخیص که این حرف غلط است مانع از انتشار حرف‌های یک فرد بشود یک کار آشکار ضد آزادی بیان و ضد حقوق فردی و به عبارتی سانسور است و به نظر من به ویژه از امریکایی‌ها و غربی‌ها که مدعی حق همه در تولید و انتشار اطلاعات و اخبار هستند و معتقدند این حق باید بدون هیچ محدودیتی تامین شود و ادعا دارند بر آزادی و اطلاع‌رسانی، این کار آنها، سانسور و خلاف اصول و شعارهای ادعایی و ناپسند است.»
استاد دانشگاه ارتباطات صحبت‌های خود را اینطور ادامه داد: «در اینکه ترامپ دروغ‌گو است و مغایر با امنیت ملی صحبت می‌کند و با خروج از بسیاری از تفاهمنامه‌ها و قراردادها باعث انزوای امریکا شده و حیثیت امریکایی‌ها را زیر سوال برده، شکی نیست ولی ایشان هم رئیس جمهور مستقر هست و حتی اگر هم نبود وقتی صحبتش زنده پخش می‌شود حتما یک فرد اثرگذار است؛ باید بگذارند این حرف تمام شود، بعد که تمام شد کارشناس‌های متعدد با مستندات زیادی حرف‌های او را رد کنند.»
اکبر نصراللهی سپس درباره این برداشت که عملکرد این رسانه‌های خبری به دلیل قدرت رسانه در کشور امریکا است گفت: «در ایران هم سابقه داشته که در دوره آقای احمدی‌نژاد یا همین دوره فعلی به دلایل مختلف، نه به این شکلی که در امریکا اتفاق افتاده اما به شکل دیگری صحبت‌های رئیس‌جمهور قطع شده. پس می‌شود نتیجه گرفت که رسانه‌های ایران هم بسیار قدرتمند هستند.»
وی ادامه داد: «در اینکه رسانه‌ها قدرت دارند و می‌توانند اثرگذار و از طرفی اثرپذیر باشند چیز خیلی عجیبی نیست در خود کشور ما هم سابقه داشته. حتما رسانه‌ها قدرتمند هستند و می‌توانند اثرگذار باشند و در چارچوب قوانین و مقررات به ویژه جایی که کنش‌گر سیاسی یا اقتصادی یا مذهبی مغایر با امنیت ملی حرف می‌زند، می‌توانند این صحبت‌ها را به بهانه‌های مختلف قطع کنند. این بهانه ممکن است این باشد که مثلا ما نزدیک به یک بخش خبری هستیم یا بهانه دیگری. ولی این اعمال قدرت اینجا اشتباه صورت گرفته و مغایر با اصول ادعایی خودشان است. ترامپ می‌خواست چه بگوید؟ مگر اینکه می‌گوید در انتخابات تقلب شده یا کل سیستم انتخابات آمریکا را زیر سوال برده، این مگر به گوش دنیا نرسیده؟ ترامپ چه چیزی می‌خواست بگوید که رسانه‌ها احساس خطر کردند و گفتند ما باید جلویش را بگیریم؟ آیا این بهتر و آبرومندانه‌تر و بیشتر در راستای حقوق فردی نبود که اجازه بدهند حرف‌هایش تمام شود و بعد با کارشناسان حقوقی و سیاسی صحبت‌های او را براساس اسناد و مدارک معتبر نقد کنند؟ این هم نشان‌دهنده قدرت رسانه می‌تواند باشد. اما قطع کردن صحبت‌های ترامپ مغایر با اصول ادعایی رسانه‌های غربی است.»
نصراللهی در پایان درباره عملکرد توئیتر در برچسب زدن به توئیت‌های دونالد ترامپ گفت: «اینکه توئیتر برچسب می‌زند کار درستی است. همین کار را هم می‌توانستند شبکه‌های تلویزیونی انجام بدهد. اگر یک کشور جهان سومی این کار را انجام می‌دادند خیلی جای اعتراض و گله نبود چون این رسانه‌ها ادعایی ندارند ولی رسانه‌هایی که ادعای حق دانستن مردم و انتشار آزاد اطلاعات را دارند این کارشان سانسور آشکار بوده.»

 

کلید واژه ها: دکتر اکبر نصراللهی