خالدی در گفتگو با آنا:

دانشگاه آزاد اسلامی درحال تحول به دانشگاهی در تراز انقلاب است

۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۸ | ۰۰:۰۰ کد : ۱۳۸ اخبار و رویدادها
تعداد بازدید:۲۴۱
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران شمال گفت: دانشگاه آزاد اسلامی به‌عنوان یک نقشه دقیق و عملیاتی از دانشگاه تراز انقلاب اسلامی معرفی خواهد شد.
دانشگاه آزاد اسلامی درحال تحول به دانشگاهی در تراز انقلاب است

به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی استان تهران به نقل از خبرگزاری آنا حمیدرضا خالدی در گفتگو با خبرنگار حوزه دانشگاه و سیاست گروه دانشگاه خبرگزاری آنا درباره پنج کارکرد اصلی دانشگاه گفت: تربیت نیروی متخصص، متعهد، انقلابی و دینی، مسئله‌محوری، اقتدارآفرینی برای کشور و نظام، ارتقای دیپلماسی فرهنگی، علمی، دینی و ایدئولوژیکی و کمک به راهبری نظام و حکومت پنج کارکرد اصلی دانشگاه تلقی می‌شود.

وی افزود: منشأ اصلی اقتدار یک کشور علم و فناوری است که دانشگاه باید به آن توجه ویژه‌ای داشته باشد، همچنین نگاه دانشگاه نباید فقط به درون محدود شود بلکه باید به حوزه‌های برون دانشگاهی و بین‌المللی نیز ورود کرده و در پیشرفت ابعادی یک جامعه پیشرو و پیشگام باشد.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران شمال با اشاره به توانایی و ظرفیت دانشگاه برای تحقق آرمان اسلامی- ایرانی اظهار کرد: دانشگاه متولی ترقی اسلامی- ایرانی است. اگر به دنبال بسترسازی تمدنی هستیم، این حرکت و بسترسازی باید از دانشگاه شروع شود؛ چراکه دانشگاه محل ثقل بدنه نخبگانی کشور است.

خالدی بیان کرد: موضوع تمدن‌سازی مقوله‌ای فراتر از مرزهای جغرافیایی است و تمدن‌سازی نیز با دیپلماسی محقق می‌شود و باز این دانشگاه است که می‌تواند بسترساز تمدن‌سازی باشد. نقش دانشگاه باید درکنار ساختار حکومتی کشور تعریف شود، همان‌طور مقام معظم رهبری تأکید بسیاری به نقش نخبگان و علمای دینی در جامعه دارند، باید نقش دانشگاهیان و علما نیز در مدیریت کلان کشور و راهبری جامعه دیده شود.

وی ادامه داد: به‌طور مثال بودجه‌ای که به پشتوانه ساعت‌ها کار در دانشگاه به مجلس ارائه می‌شود بودجه‌ای منطقی، عقلایی، علمی و فنی با توجه به ظرفیت‌های آشکار و پنهان کشور است که با کم‌ترین خطا و لغزش تنظیم شده است. پشتوانه این امور دانشگاه است و نمی‌شود به کمک پژوهشکده وابسته به یک نهاد محقق شود.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران شمال ادامه داد: همه دانشگاه‌ها و به‌ویژه دانشگاه آزاد اسلامی باید در این مسیر حرکت کنند. ارتقای دیپلماسی کشور از کارکردهای بسیار مهم است که در بیانیه «گام دوم» انقلاب نیز به آن پرداخته شد. به‌طور مثال در ارتباط با نظام بورس، بانکداری و صادرات، تجارت،‌ کشاورزی، اجتماعی و فرهنگی کشور  به تولید دانش و علم مرتبط نیازمندیم تا ماتریس‌های پیچیده کشور حل شود.

خالدی با اشاره به لزوم ایجاد تغییرات در رویکردهای اساسی دانشگاه تصریح کرد: با توجه به رویکرد جدید و رهنمودهای دکتر طهرانچی و دکتر ولایتی دانشگاه آزاد اسلامی به سمت مسئله‌محوری گام برداشته است. واحدهای دانشگاهی و دانشکده‌ها باید ضمن تئوریزه کردن رویکردهای جدید، به‌ سمت عملیاتی کردن این گفتمان حرکت کنند و جهت‌گیری‌های خود را تبیین کنند.

وی خاطرنشان کرد: تحقق رویکرد جدید دانشگاه آزاد اسلامی،‌این دانشگاه را به بلوغ و نبوغ می‌رساند و دانشگاه آزاد اسلامی به‌عنوان یک نقشه دقیق و عملیاتی از دانشگاه تراز انقلاب اسلامی معرفی خواهد شد. تحولات حوزه پژوهش و طراحی نظام موضوعات و برنامه پایش نیز گام اول این تحولات به‌شمار می‌رود.

انتهای پیام/

کلید واژه ها: حمیدرضا خالدیرئیس واحدتهران شمالپنج کارکرد اصلی دانشگاه آزاد


نظر شما :

توجه! لطفا دیدگاه خود پیرامون این مطلب را در این قسمت درج نمایید و برای ارسال سایر درخواست ها و پیام ها به بخش تماس با ما مراجعه فرمایید.