دانشگاه علوم پزشکی آزاد اسلامی بازوی پرتوان سلامت کشور است/ شکست انحصار و محدودیت پذیرش در رشته های پزشکی

۰۱ خرداد ۱۳۹۸ | ۰۰:۰۰ کد : ۱۳۵ اخبار و رویدادها
تعداد بازدید:۲۲۲
تاسیس دانشگاه علوم پزشکی آزاد اسلامی در شرایطی که پذیرش دانشگاه‌های دولتی در این رشته محدودیت‌هایی داشت و برخی از علاقه‌‌‌مندان به این رشته مجبور به خروج از کشور برای تحصیل در رشته پزشکی می‌‌شدند، ظرفیت عظیمی را جهت تربیت پزشک به کشور تزریق کرد.
دانشگاه علوم پزشکی آزاد اسلامی بازوی پرتوان سلامت کشور است/ شکست انحصار و محدودیت پذیرش در رشته های پزشکی

به گزارش  روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی به نقل از خبرنگار گروه دانشگاه ایسکانیوز، علم پزشکی یکی از علوم مهم و حیاتی در تامین حفظ جان‌ انسان‌‌‌هاست که از قرن‌ها قبل در جهت کمک به تداوم عمر بشر ایجاد شده است. سابقه ورود علم پزشکی به ایران به قرن‌ها قبل برمی‌گردد و یکی از روش‌های درمانی رایج میان مردم؛ درمان سنتی و گیاهی بوده که در سال‌های بعد با گسترش علم پزشکی نوین روش‌‌های درمانی جدید جایگزین این علم شد.

در همین ارتباط

 بیشترین پذیرفته شدگان دوره تخصصی دکتری علوم دارویی از فارغ‌‌التحصیلان دانشگاه آزاد هستند

 ارتقای کیفیت مهم‌ترین معیار دانشگاه آزاد اسلامی در حوزه علوم پزشکی است

 کسب رتبه اول دانشکده داروسازی دانشگاه علوم پزشکی آزاد اسلامی تهران

ایران پیش از انقلاب در زمینه تربیت پزشک، نیازمند خارج از کشور بود

علم پزشکی نوین در زمان قاجار و در مدرسه دارالفنون فرصت بروز یافت و اولین فارغ‌التحصیلان رشته پزشکی در ایران مربوط به این زمان می‌شوند. با تاسیس دانشگاه تهران و دیگر دانشگاه‌ها در دوره‌های بعد این علم به مرور گسترش چشمگیری یافت. درگذشته به دلیل کمبود امکانات پزشکی و بهداشتی بسیاری از افراد، خصوصا در نقاط دورافتاده کشور در اثر بیماری‌های مختلف جان خود را از دست می‌دادند و به دلیل کمبود پزشک بسیاری از پزشکان کشورهای همسایه در ایران مشغول به طبابت می‌شدند از طرف دیگر، بسیاری از علاقه‌مندان به رشته پزشکی هم برای کسب مدرک پزشکی به خارج از کشور می‌‌رفتند؛ در واقع ایران پیش از انقلاب در زمینه تربیت پزشک، نیازمند خارج از کشور بود.

بعد از انقلاب اسلامی و تحولاتی که در دانشگاه‌ها رخ داد، سرعت پیشرفت علم پزشکی و تربیت پزشک در ایران به نحو چشمگیری افزایش یافت. نگاه تیزبینانه مسئولان سیاسی و علمی جدید نظام مبنی بر خودکفایی قرار گرفت و ایران در مسیر توسعه علوم مختلف از جمله پزشکی حرکت کرد.

بسیاری از متخصصان و پزشکان متبحر کشور، فارغ‌التصیلان دانشگاه آزاد هستند

درکنار گسترش این رشته در دانشگاه‌‌‌های دولتی شهرهای مختلف ایران؛ در سال 64 دانشگاه علوم پزشکی آزاد تهران به عنوان بخشی از بدنه پرتوان آموزش عالی که برای افزایش ظرفیت تربیت پزشک به دلیل محدودیت در دانشگاه های دولتی و بی‌نیازی کشور در تربیت پزشک ایجاد شده بود فعالیت خود را آغاز کرد و به دنبال آن واحد‌هایی مختص به دندان‌پزشکی و علوم دارویی در دانشگاه آزاد ایجاد شد و امروز بسیاری از متخصصان و پزشکان متبحر کشور از فارغ‌التصیلان این دانشگاه هستند.

اگر آموزش عالی تنها درقالب دانشگاه‌های دولتی همچنان با ظرفیت محدود اقدام به پذیرش دانشجوی پزشکی می‌کرد؛ امروز کشورمان به جهت تامین پزشک و افتخارات جهانی در گسترش علم پزشکی قطعا جایگاه متفاوتی داشت. حضور دانشگاه آزاد ظرفیت عظیمی را برای تربیت نیروی متخصص در علم پزشکی کشور ایجاد کرد. بسیاری از افرادی که امکان ورود به دانشگاه‌های دولتی در رشته پزشکی را نداشتند دیگر برای ادامه تحصیل به خارج از کشور نرفته و وارد رشته‌های پزشکی دانشگاه آزاد شدند؛ در واقع ایجاد این دانشگاه مردم نهاد علاوه بر خودکفایی ایران در تامین نیروی متخصص علم پزشکی مانع از خروج ارز از کشور و حفظ نخبگان در ایران شد. برای بررسی حضور دانشگاه آزاد در تربیت پزشک و اثرات این دانشگاه در توسعه علم پزشکی کشور به سراغ مسئولان علوم پزشکی دانشگاه آزاد رفتیم که مشروح آن