واحد شهر ری

در سال جاری دانشگاه آزاد اسلامی تسهیلات ویژه‌ای برای مادران فراهم می‌کند

۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۸ | ۰۰:۰۰ کد : ۱۳۲ اخبار و رویدادها
تعداد بازدید:۲۵۸
دانشگاه آزاد اسلامی در راستای تکریم جایگاه مادر در خانواده و جامعه اقدام به راه‌اندازی مجتمع مادران در واحد شهرری کرده است.
در سال جاری دانشگاه آزاد اسلامی تسهیلات ویژه‌ای برای مادران فراهم می‌کند

به گزارش روابط عمومی  دانشگاه آزاد اسلامی استان تهران به نقل از خبرگزاری آنا؛ دنشگاه آزاد اسلامی در سال ۹۷ با توجه به نقش کلیدی زن و مادر در خانواده و جامعه دست به اقدامی نوآورانه زده و مجتمع مادران دانشگاه آزاد اسلامی را ایجاد کرد.

دانشگاه آزاد اسلامی باهدف ایجاد فرصت تحصیلاتی برای مادران و زنان ایرانی، تکریم جایگاه آنها و احترام به نقش مادران و زنان در کانون خانواده، مجتمع ابوالفتح رازی یا مجتمع مادران را در واحد شهرری راه‌اندازی کرده است. رسالت این دانشگاه ارائه تسهیلات به دانشجویان مادر است تا روند تحصیلی را برای آنها آسان‌تر و راحت‌تر کند.

تفاوت مجتمع مادران با دیگر واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی تنها به ارائه خدمات آموزشی، تحقیقاتی و فرهنگی محدود نمی‌شود، بلکه تسهیلاتی همچون مهدکودک، خانه بازی کودکان و دوره‌های آموزش عالی و مهارتی به مادران ارائه می‌دهد.

راه‌اندازی مجتمع مادران نخستین حرکت دانشگاه آزاد اسلامی برای ایجاد فرصت‌های مطالعاتی متناسب با شرایط مادران و زنان ایرانی است. قرار است به‌زودی ۲۰ واحد دانشگاه آزاد اسلامی به عنوان واحدهای حامی مادران معرفی شوند. راه‌اندازی رشته‌های مختص زنان نیز در دستور کار دانشگاه آزاد اسلامی قرار دارد.

ادامه تحصیل برای مادران کار دشواری است اما نشدنی محسوب نمی‌شود. برنامه‌ریزی دقیق و سیستم حمایتی می‌تواند به مادران دانشجو کمک کند تا راحت‌تر ادامه تحصیل دهند.

چند دهه قبل بعد از به دنیا آمدن فرزند، رؤیای ادامه تحصیل برای مادران دست‌نیافتنی می‌شد. اما با توجه به نقش مادر و زن در جوامع امروزی و تأثیر بسزایی که در تعلیم و تربیت نسل آینده دارند، داشتن تحصیلات عالی برای زنان بسیار حائز اهمیت شمرده می‌شود.

مؤسسات آموزش عالی بسیاری در سراسر جهان تصمیم گرفته‌اند که شرایط ویژه‌ای را برای مادران فراهم کنند تا شرایط ادامه تحصیل برای آنها راحت‌تر شود.

این برنامه‌ها امکاناتی مانند بورسیه تحصیلی، مراقبت از کودک، حمایت دانشگاهی و مسکن مناسب برای زندگی خانواده ارائه می‌کنند تا شرایط و محیط عالی برای تحصیل دانشجویان مادر فراهم کنند.

به همین بهانه به سراغ مؤسسات آموزش عالی رفتیم که تسهیلات ویژه‌ای برای مادران فراهم می‌کنند.

کالج ویلسون

کالج ویلسون در چمبرزبورگ اجازه می‌دهد مادران دانشجو با یک تا دو بچه در حین تحصیل در مقطع کارشناسی در پردیس دانشگاه اقامت کنند.

شهریه این دانشگاه ۲۳ هزار و ۷۴۵ دلار در سال است. کالج ویلسون مسکنی مناسب خانواده در محیط دانشگاه در اختیار دانشجویان مادر می‌گذارد.

 این کالج همچنین مرکزی برای نگهداری کودکان ۲۰ ماهه و بزرگ‌تر دارد که در مزرعه ۳۰۰ هکتاری این کالج قرار گرفته است.

به دانشجویان مادر سوئیت‌هایی با دو اتاق و یک سرویس بهداشتی داده می‌شود. نگهداری از کودکان در این دانشگاه رایگان است. کودکان همچنین می‌توانند به‌صورت رایگان از مواد خوراکی سالن غذایی استفاده کنند.

کالج سنت پل

در کالج سنت پل در ایالت مینه‌سوتا مادرانی که کودکان دو ماهه تا ۹ ساله دارند، می‌توانند در برنامه‌های سیستم حمایتی این کالج شرکت کنند.

 این برنامه‌ها شامل خدمات مشاوره، آموزش توسط استادان دانشگاه و امکانات کمک آموزشی می‌شود. مرکز توسعه کالج سنت پل محلی برای نگهداری از کودکان در داخل پردیس دارد.

دانشگاه سنت کاترین

دانشگاه سنت کاترین در سنت پل در مینه‌سوتا نیز یکی دیگر از مؤسسات آموزش عالی است که امکانات ویژه‌ای برای مادران دانشجو فراهم کرده است.

 این دانشگاه مرکزی برای مراقبت از کودکان دارد، برنامه مونتسوری برگزار می‌کند که یک سیستم آموزشی برای کودکان کم‌سن است تا به دنبال فعالیت‌های موردعلاقه خود بروند.

دانشگاه زنان تگزاس

دانشگاه زنان تگزاس با سازمان والدین دانشجو و تربیت کودکان همکاری می‌کند تا به مادران دانشجو در حین تحصیل کمک کند. این دانشگاه تنها کالجی است که در محوطه داخلی پردیس مهدکودک دارد.

کالج ایندیکات

یکی دیگر از مؤسسات آموزش عالی که تسهیلات ویژه‌ای در اختیار مادران دانشجو می‌گذارد، کالج ایندیکات در بورلی ایالت ماساچوست است.

کالج ایندیکات برنامه کلیدی چهارساله‌ای برای فارغ‌التحصیلان دارد که کمک‌های مالی، دانشگاهی و فردی برای مادران دانشجو فراهم می‌کند تا بتوانند تعادلی بین تحصیل و وظایف غیردانشگاهی ایجاد کنند.

 دانشجویان می‌توانند در طول سال تحصیلی در پردیس دانشگاه زندگی کنند و فرزندان خود را به سالن‌های مطالعه بیاورند.

این مؤسسه خصوصی کوچک تنها مادران دانشجوی تک فرزند را پذیرش می‌کند که در هنگام ثبت‌نام بین ۱۸ تا ۲۴ سال سن داشته باشند.

این دانشگاه یک مربی برای هر دانشجوی مادر مشخص می‌کند که به آنها در برنامه‌ریزی کارهای روزانه، مسائل تحصیلی و مراقبت از کودک کمک می‌کند.

گزارش: هانا حیدری 

کلید واژه ها: دانشگاه مادراندانشگاه آزاد اسلامی استان تهرانواحدشهر ری


نظر شما :

توجه! لطفا دیدگاه خود پیرامون این مطلب را در این قسمت درج نمایید و برای ارسال سایر درخواست ها و پیام ها به بخش تماس با ما مراجعه فرمایید.